Test koronawirus SARS-Cov-2 – wymazówka

Test covid-19 wymazówka test
Test koronawirusa SARS-Cov-2 – wymazówka

W dobie szalejącego wirusa test stwierdzające zachorowalność są towarem deficytowym. Wiele placówek ma poważne problemy z ich niedoborem. W akcję pomocy postanowił włączyć się Ster Instytyut.

Wymazówki opracowano w ramach współpracy Ster Instytut z Grupą Technologiczną Sygnis Bio Technologies Sp. z o. o. Patyk do pobierania wymazów opracowany został jako jednoczęściowy element wykonany w technologii wtrysku polimeru.

Duża wydajność testów na koronawirusa  SARS-Cov-2

Technologia ta zapewnia możliwość wykonywania nawet 3000 sztuk na godzinę przy użyciu jednej maszyny.
Początkowo wykonano 300 sztuk prototypowych detali. Powstały one z wykorzystaniem technologii docelowej oraz uproszczonej formy do wtrysku tworzywa sztucznego. Dzięki zaangażowaniu zespołów Instytutu Ster oraz Sygnis Bio Technologies Sp. z o. o., pierwsze sztuki zaprojektowano i wykonano w 36 godzin. Wymazówki pozytywnie przeszły test sterylizacji radiacyjnej i zostały dopuszczone do testów na ludziach.

Chcesz kupić test /  wymazówki – zadzwoń +48 781 447 902

Zespół STER Instytut, Konstruktorzy wymazówki

Jak to się zaczęło

Maski FFP 2, maski FFP3, oraz maski P2 i maski P3 STER – jak się to zaczęło?

Maski FFP – Korona wirus pokazał nam wszystkim, jak niestabilny i nieskuteczny był łańcuch dostaw, system współpracy pomiędzy firmami i rynkami zbytu. System zaopatrzenia w produkty niezbędne dla funkcjonowania stał się nieskuteczny i niewydolny. Dodatkowym efektem, negatywnie wpływającym na gospodarkę stały się embarga nałożone na sprzedaż towarów uznanych przez poszczególne Państwa za surowce i materiały strategiczne. Jak w tej sytuacji zaopatrzyć rynek w wyroby niezbędne do bezpiecznego funkcjonowania? Gdzie kupić produkty, skąd wziąć surowce, gdzie odnaleźć jakie wymogi należy spełnić  aby wyprodukować bezpieczny produkt? Problemem jest również fakt, że wiele firm ulokowało swoje produkcje na dalekim wschodzie. Często są to miejsca odcięte od świata, dostępne jedynie transportem lotniczym cargo. Dostępność towaru z tamtego rynku również nie zależy od nas. Co zatem zależy od nas? Na co możemy mieć wpływ?  

maski FFP, maski ster st-01 zdjęcie reklamowe
Rys.1 Maski FFP, maski P2, maski STER ST-01

Maski FFP 2, maski FFP 3, maski P2 i maski P3 krok po kroku

Zdefiniuj potrzeby, następnie określ możliwości, przygotuj plan działania i wytycz drogę realizacji planu. Tak  zaczął się nasz projekt masek P2 i P3. Opracowanie konstrukcji, wdrożenie produkcji wyrobu, który z jednej strony jest w zasięgu naszych możliwości, a z drugiej jest produktem szczególnej potrzeby. Przeprowadziliśmy wiele analiz, z których wynikało, że podjęcie się zaprojektowania i wdrożenia do produkcji maski przeciwpyłowej P2 jest w naszym zasięgu.

Na realizację całości zadań wyznaczyliśmy sobie dwa tygodnie.  W tym czasie STER Instytut wykonał projekt maski, projekt obudowy filtra, a następnie formy wtryskowe dla obudowy filtra oraz maski. Równolegle, trwały prace nad konstrukcją filtra i wkładu filtrującego. To jest fascynująca droga po obszarach wiedzy, która była dla nas do tej pory niezgłębiona. Każdy krok był wyzwaniem i odkrywaniem nowych pokładów wiedzy.  W tym samym czasie  zakład produkcyjny Ster przygotowywał się do produkcji nowego asortymentu (maski P2), tworząc technologię produkcji oraz linię montażową. Sami analizujemy, jak w czasie 2 tygodni udało się zrealizować zadania, których realizacja wcześniej wymagała kilkunastu tygodni przygotowań.

Maska P2 od STER czyli maska STER ST-01 z filtrem ST-4000

Nasz produkt, półmaski ochronne (półmaski P2), stanowi kluczowy element ochrony dróg oddechowych dla osób narażonych na działanie różnego rodzaju cząstek w postaci pyłów, mgieł olejowych , cząstek stałych, takich  jak opiłki oraz wióry. Czynniki te są szczególnie niebezpieczne dla pracowników z różnych gałęzi przemysłu, takich jak: rolnictwo, przemysł spożywczy, budownictwo, przemysł  maszynowy, automotive,  wydobywczy,  drzewny oraz w wielu innych dziedzinach aktywności zawodowej . W dobie zwiększonego zagrożenia epidemicznego wywołanego przez korona wirusa zapotrzebowanie rynku w zakresie produktów do ochrony górnych dróg oddechowych znacząco wzrosło. Maski i maski przeciwpyłowe stały się nieodłącznym elementem naszego życia, niezależnie od aktywności zawodowej.

Maski STER ST-01 – Jak to było możliwe, w skrótowy sposób opisujemy poniżej.

Zdefiniowanie zadań i przypisanie ich do poszczególnych osób nie było problemem, to nasza codzienność w zarządzaniu zasobami ludzkimi. Nasz zespół wdrażający z dużym zrozumieniem i nadzwyczajną energią realizował zadania. Entuzjazm i chęć włączenia się w walkę z pandemią była i jest motorem napędowym. Nie trzeba było tłumaczyć potrzeb, nie trzeba było motywować. Energia promieniowała szybciej niż rozprzestrzeniał się w Polsce Covid 19.

maska p2 - djęcie wyrobu
Rys.2 Maska P2 / maski P2 od STER

Zespół tworzący półmaskę P2 – STER ST-01

Do zespołu wdrażającego dołączyli zaproszeni naukowcy z wielkopolskich firm i organizacji.  Dzięki szerokiej współpracy między Ster, Ster Instytut, Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Politechniką Poznańską, a także przedsiębiorstwem ITA, opracowaliśmy wielofunkcyjną półmaskę ochronną ST-01 , ST-01/N oraz ST-02  w wymiennym filtropochłaniaczem. Połączenie potencjału Politechniki Poznańskiej, którą reprezentował w tym projekcie prof. dr hab. inż. Michał Wieczorowski oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza reprezentowanego przez dr hab. Roberta Przekopa, prof. UAM, zapewniło wsparcie naukowe w zakresie badań. Zakres przeprowadzonych prac opierał się o testy zgodne z normami EN 140:1998 oraz EN 143:2000+A1:2006+AC2005, starzenia w komorach klimatycznych dla poszczególnych materiałów użytych do produkcji  półmaski oraz jej komponentów. Przeprowadzono testy zmęczeniowe, badania twardości materiałów, analizę niealergizujących materiałów, jakich użyto do produkcji co skutkuje brakiem podrażnień skóry, testy porównawcze masek na przepuszczanie aerozoli  (przeprowadzone zostały próby porównawcze – maski chirurgiczne polskiej produkcji, maski chirurgiczne zagranicznego producenta, maski FFP 2, maski FFP 3, maseczki bawełniane 2 oraz 3 warstwowe  oraz inne produkty, które są dostępne na rynku), testy porównawcze materiałów pod mikroskopem oraz tomografem komputerowym, a także analiza chemiczna składów.

Badania – maska P2 – STER ST-01

Badania te pokazały, że jedynymi skutecznymi barierami są maski FFP 2 , FFP3, P2 oraz P3. Mają one skuteczność od 94 % nawet do 99,95%. Ważną obserwacją jest to, że niektóre produkty powodują dość znaczne pylenie się materiałów co powoduje duży dyskomfort i drapanie w gardle. Zjawisko takie może powodować u użytkownika spory dyskomfort. Dlatego musieliśmy koniecznie ograniczyć do minimum takie zjawisko. Całość badań, które realizowaliśmy, pozwoliło na przyspieszenie wdrożenia wyrobu do produkcji w przedsiębiorstwie Ster Sp. z o.o.  Jest on, co prawda, skierowany głównie do wykorzystania w przemyśle, ale sprawdzi się również doskonale w codziennym użytkowaniu.

W procesie projektowania postawiono na technologię materiałów kompozytowych, które pozwalają na bardzo skuteczną  filtrację oraz powodują, że produkt charakteryzuje się innowacyjnymi rozwiązaniami. Poziom filtracji, który udało się uzyskać to 94%-standard P2. Zespół badawczy nie zakończył jeszcze swoich prac i obecnie koncentruje się na osiągnięciu filtracji na poziomie 99,95% – czyli standard P3. Filtry są dostępne w dwóch rozmiarach ST-4000 oraz ST-8000, co pozwala na dłuższą żywotność filtrów w pracy przy dużym zapyleniu. Grupa  Ster,  podjęła decyzje, że pierwsze partie produkcyjne trafią do osób najbardziej potrzebujących ochrony, czyli do Szpitali we wszystkich 16 województwach. Maski wraz z przyłbicami zostaną wysłane do końca kwietnia a łączna suma pomocy to ponad 1 000 000 zł  darowizn.   Czy było warto podjąć ten wysiłek, by skonstruować maski P2 – STER ST-01? Zdecydowanie tak. Odkryliśmy w sobie pokłady nowych możliwości, umiejętność reagowania, elastyczności, przeorganizowania produkcji w ekspresowym tempie oraz zdolność przebranżowienia części produkcji.  Największą jednak radością i zadowoleniem dla nas, będzie widok osób, które walcząc na pierwszej linii przeciwdziałania pandemii,  zabezpieczają się nowym, krajowym produktem będącym efektem współpracy wielu osób, rozumiejących potrzeby czasów,  potrafiących oddać swoje umiejętności do dyspozycji.  Wszystkim osobom zaangażowanym w to dzieło bardzo dziękujemy. Polecamy nasze maski FFP   Po więcej informacji zapraszamy na naszą stronę internetową www.abplus.eu gdzie będą publikowane informacje o produktach , nowych kierunkach badań i prezentować będziemy nowe wyroby . Skoro zrealizowaliśmy pierwszy tego typu projekt , to następne będą czystą konsekwencją naszej determinacji.  

Chcesz kupić maski FFP lub P2, P3 – zadzwoń +48 781 447 902  

Zespół STER Instytut Konstruktorzy maski P2, maski FFP2